Галудзіна-Горобець Вікторія Ігорівна
Яцевський Ярослав

Кодекс професійної етики українського журналіста

Свобода слова в діяльності засобів масової інформації є одним із найважливіших правил!

Кодекс професійної етики українського журналіста визначає основні морально-етичні орієнтири, яких журналіст мас дотримуватися, виконуючи свої професійні обов'язки. Тому кожен студент, який навчається цієї професії, має знати цей кодекс, аби в майбутній діяльності не порушувати елементарних правил.

• Головний обов'язок журналіста — сприяти забезпеченню права громадян на одержання оперативної інформації. Це зобов'язує його у своїй діяльності бути об'єктивним, коректним, відповідальним за свою справу. Журналіст поширює і коментує лише ту інформацію, у правдивості якої переконаний.
  • При виконанні професійних обов'язків журналіст не може вдаватися до протизаконних, некоректних способів одержання інформації, використовувати своє службове становище в особистих інтересах. Журналіст поважає осіб, які надають йому інформацію, не розголошує її джерел, за винятком судової вимоги.
  • Журналіст має право відмовитися від виконання завдання редакції з підготовки та поширення власної інформації, якщо її зміст після редакційної правки зазнав істотних змін, що суперечать його переконанням або пов'язані з порушенням норм професійної етики.
  • Журналіст повинен уникати у своїх публікаціях та передачах образ з приводу національних, расових чи релігійних поглядів і почуттів людей, протидіяти екстремізму та обмеженню громадянських прав за будь-якими ознаками. Він утримується від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, зобов'язаний уникати образливих висловів.
  • Журналіст у своїх повідомленнях не втручається у судові справи, поки триває слідство, і уникає характеристик людей, підозрюваних у злочині, але вина яких не встановлена вироком суду, що набрав законної сили. Не виключається його право на журналістське розслідування, пов'язане з тими чи іншими подіями та фактами, що мають громадське звучання і покликані захищати інтереси суспільства та особи.
  • Журналіст дорожить власним авторитетом та репутацією, несе не лише юридичну, а й моральну відповідальність перед суспільством за правильність повідомлень і справедливість суджень, поширених за власним підписом, під псевдонімом чи анонімно, але з його відома та згоди.
  • Журналіст у професійній поведінці не має права ставити особисті інтереси понад усе. Замовчування чи поширення ним інформації шляхом одержання незаконних винагород або подання її як такої, що містить наклеп, упередженість, необгрунтовані звинувачення - неприпустимі. Привласнення чужих думок і творів, матеріалів частково чи повністю (плагіат) суперечить професійній етиці журналіста.
  • Журналіст у практичній діяльності не піддається тиску владних структур, особливо в тих випадках, коли йому нав'язують чужу чи хибну думку, орієнтують на фальсифікацію фактів. Він вважає непристойним використовувати свою репутацію і службове становище для поширення матеріалів з метою наживи, з кар'єристською метою та керуючись прагненням догодити певним силам чи особам.
  • Журналіст поважає і відстоює професійні права колег, дотримується норм і правил поведінки у редакційному колективі. Він є скромним, наполегливим і працелюбним на шляху до творчого визнання. Його моральний обов'язок — допомога у фаховому становленні молодих журналістів.
  • Порушення журналістами положень цього Кодексу піддаються громадському осуду, розглядаються на зборах редакційних колективів, у первинних організаціях Спілки журналістів та радами професійної етики.

Сподіваємось, що наші юні журналісти будуть обізнаними як юридично, так і етично. Будьте професіоналами вже зараз!

logo-bottom2.jpg

ЗВ'ЯЗКИ З ГРОМАДСЬКІСТЮ (PUBLIC RELATIONS) ТА РЕКЛАМА:

Консультують:

ЖУРНАЛІСТИКА:

Консультують:

• Лисинюк Марина Віталіївна
  • Галудзіна-Горобець Вікторія Ігорівна
© 2022 Кафедра зв’язків з громадськістю і журналістики.