Осаула Вадим Олександрович
Яцевський Ярослав

Топ-3 книги про те, як не загубитись в інформаційному потоці

Величезна кількість інформації призводить до розгубленості. Ми не знаємо, за що хапатися, що читати та кому довіряти. ФЗГіЖ пропонує вам підбірку книг від вчених-фахівців, про те, як мислити раціонально.

•  “Світ, повний демонів. Наука, як свічка у пітьмі” Карл Саган

Карл Саган — відомий американський астрофізик і популяризатор науки, володар Пулітцерівської премії у галузі літератури, медалі NASA, статусу Великого американця та ще багатьох престижних премій і нагород. На його честь названо Меморіальну нагороду за космічні дослідження. Основна ідея його книги: у світі так багато чудес, що не треба вигадувати казки. Наука може подарувати людству багато дивовижних відкриттів.

Ця книжка - маніфест науці. У ній Саган підбив підсумки свого колосального наукового досвіду. Учений розбиває вщент псевдонаукові міфи. Факти, підкріплені залізними логічними аргументами, спростовують фальшиві наукові теорії, які тривалий час видавалися за серйозні дослідження. Саган вчить читача критично мислити та не забувати про здоровий глузд. Книжка, за визначенням самого автора, є найкращим керівництвом зі зняття локшини з фальшивих наукових істин, яким він протиставляє справжні відкриття.

• “Фактологія. 10 хибних уявлень про світ, і чому все набагато краще, ніж ми думаємо” Ханс Рослінг

Ганс Рослінг - професор, доктор медицини, радник ВООЗ та ЮНІСЕФ, співзасновник організації «Лікарі без кордонів» у Швеції та фундації Gapminder. Спікер TED. Автор у 2012 році був включений в список ста найвпливовіших інтелектуалів світу за версією журналу Time. Рослінг ділиться своїм раціональним поглядом на світ. Він говорить про критичне та раціональне мислення.

Ми схильні драматизувати життя навколо нас. Яка частка людей у світі живе в злиднях? Скільки сучасних дітей вакциновано? Скільки років навчаються дівчата з бідних країн? Інформація про ці факти постійно циркулює навколо нас, але навіть високоосвічені люди відповідають на них неправильно. Викладачі університетів, журналісти, експерти, директори мультинаціональних компаній, нобелівські лауреати часто показують слабкі результати. Навіть шимпанзе, які обирали б відповіді випадково, справляються краще. Ба більше, помилки тяжіють до одного напрямку - світ страшніший, жорстокіший і безнадійніший, ніж є насправді. Очевидно, причина не в поінформованості чи інтелекті. Усе це - ірраціональне мислення й драматичні інстинкти, що примушують людей згущувати фарби.

У книжці Ганс Рослінг із допомогою співавторів Улі Рослінга та Анни Рослінг-Рьонлюнд показує помилки нашого сприйняття, дає інструменти, щоб розпізнати невиправдані узагальнення, заспокоїти ірраціональні страхи та сприймати життя на підставі фактів. Книжка для найширшого кола читачів, для всіх освічених людей, які слідкують за новинами та багато читають, але через специфіку подачі інформації бачать лише негативний бік. Проте готові поставити це переконання під сумнів.

• “Недовірливі уми. Чим нас приваблюють теорії змов” Роб Бразертон

Ви вірите в теорії змов? Автор книги Роб Бразертон вважає, що в різні казкові історії вірять різні люди. Він аналізує популярні теорії змов і наслідки віри в них. Бразертон вивчив, як утворюються теорії змови та хто в них вірить.

Роб Бразертон - вчений і популяризатор науки, якого особливо займають незвичайні сторони психології. Роб отримав докторський ступінь, займаючись психологією теорій змови. Будучи співробітником науково-дослідного відділу аномальної психології в Голдсмітс (Лондонський університет), він читав лекції про те, чому люди вірять в дивні речі, і про поширення наукових знань.

Усе не так, як нам кажуть: існує прихована сторона реальності, всесвіт таємних планів і секретних операцій. Це звичний образ думок людей, схильних не довіряти офіційній інформації. Так народжуються легенди про те, як було "насправді": про зйомки висадки на Місяць в кінопавильйоні Арізони і фармацевтичному лобі, про генетично модифіковані продукти і подіях 11 вересня 2001 року, про єгипетські піраміди, інопланетян, рептилоїди, політичних змовах і новому світовому порядку. Але вірять в небилиці зовсім не обов'язково малоосвічені люди і маргінали - перед коyспірологією безсилі і президенти, і нобелівські лауреати. Аналізуючи теорії змови і їх наслідки, Роб Бразертон, провідний фахівець з психології теорій змов, не намагається розбиратися в тому, де правда, а де вигадки. Його цікавить, чому для нас так приваблива конспірологія, і пояснення він знаходить в природі людини. А подорож в наш внутрішній світ цікавіше найбільш неправдоподібних історій світоустрою.

Читайте книжки і ніколи не піддавайтеся на маніпуляції, розвивайте критичне мислення й не губіть себе в інформаційному потоці.

logo-bottom.jpg

ЗВ'ЯЗКИ З ГРОМАДСЬКІСТЮ (PUBLIC RELATIONS) ТА РЕКЛАМА:

Консультують:

ЖУРНАЛІСТИКА:

Консультують:

• Лисинюк Марина Віталіївна
  • Галудзіна-Горобець Вікторія Ігорівна
© 2021 Факультет зв’язків з громадськістю і журналістики.