Як компанія Airbnb перевернула туристичну сферу світу

У центрі мегаполісу, в будинку на дереві, чи в середньовічному замку? Пожити в кожному з цих місць пропонує Airbnb – онлайн-сервіс з короткострокової оренди житла. Заснована у 2008 році компанія перевернула туристичну сферу та змінила ринок нерухомості. Налякала власників готелів і показала світу модель спільного споживання.

"Уявіть, що подорож – це розкішний фуршет із місцевого досвіду: всюди, куди ви поїдете, буде центральний ринок, де місцеві пропонуватимуть вам випивку в барі, про який ви навіть не знали. Уявіть, що ви вчитесь готувати у шеф-кухаря 5-зіркового ресторану. Сьогодні будинки розроблені за принципом приватності та роздільності. А, що, якби їх від самого початку проєктували так, щоби ними ділитись", – співзасновник Airbnb Джо Геббіа.

За 11 років Джо Геббіа, разом із студентськими товаришами Браяном Ческі та Нейтаном Блечарзіком перетворили кімнатку з надувним матрацом на компанію вартістю у 38 мільярдів доларів. А починалось усе у Каліфорнії з простого бажання підзаробити.
"Одного тижня у Сан-Франциско відбувалась міжнародна дизайн-конференція і усі номери в готелях були заброньовані", – співзасновник Airbnb Брайан Ческі. Коротке повідомлення, простенький веб-сайт, який швидше нагадував блог з картами місцевості, і вже через тиждень у квартирі гостювали троє незнайомців.

"Браян, я придумав як заробити кілька баксів – перетворити нашу квартиру на так зване "ліжко та сніданок" для дизайнерів. Запропонувати дизайнерам, які приїжджають до міста, місцину для ночівлі – з вайфаєм, робочим простором, матрацом та сніданком", – переклад повідомлення Джо Геббіа.

Кожен з них заплатив хлопцям по 80 доларів. Так з’явилась ідея для стартапу: сайт, де замість бронювання готелів – орендуєш квартири місцевих. Проте сприйняли її скептично: мовляв, хто захоче впускати чужих у свій дім?

Проте популярності сервіс не втрачає. Навпаки, все більше розширює спектр послуг. Як от Airbnb Experience – своєрідна можливість купити досвід. Повчити мову країни, у яку приїжджаєте, прогулятись з місцевими чи навчитись готувати тамтешню їжу. Послуга Airbnb Luxe дозволяє орендувати середньовічні замки, вілли серед тосканських виноградниках та навіть острови.

Таких об'єктів на сайті виставили понад 2 тисячі, а середня ціна за тиждень перебування – 14 тисяч доларів. А ще відкрили сервіс для любителів екстриму Airbnb Adventures – кличуть шукати НЛО в Аризоні та полювати на левів у Кенії. Щоправда, задоволення не з дешевих: 9-денна експедиція на каяках на Півночі Канади коштуватиме майже 4 тисячі доларів, триденний похід до руїн інків у Перу – обійдеться у 900, а за півтори тисячі американської валюти проведете 9 днів в амазонських джунглях.