Журналістські розслідування, що вплинули на історію

Після Революції Гідності в жанрі журналістських розслідувань сталася криза. Незважаючи на те що сьогодні практично на кожному телеканалі є програма власних журналістських розслідувань, а роль детектива хоче приміряти на себе кожен журналіст, якість текстів на тлі такої популярності впала в рази.

Головною темою журналістських розслідувань 90-х років були зв’язки між бандитськими кланами, «випадкові» вуличні вбивства і перші витоки «донецької мафії». 8 лютого 1996 року на сторінках газети «Вечірній Київ» виходить матеріал тодішнього головного редактора газети Віталія Карпенка під назвою «Державний переворот». Вже наступного дня після виходу газети про це журналістське розслідування говорила вся столиця. Ще б пак, адже чи не вперше преса звернула увагу читачів на військову реформу, яку в той час активно лобіював тодішній міністр оборони Валерій Шмаров.

«Ваш покірний слуга ходить коридорами Верховної Ради» – ці слова можна було досить часто зустріти в матеріалах Георгія Гонгадзе. Про журналіста і засновника видання «Українська правда» сьогодні знають всі. Передусім як про жертву політичного вбивства, скоєного у 2000 році, чорні діри якого журналісти з усього світу розслідують досі.

Чим молодий журналіст так дошкуляв тодішній владі? Ресурс «Українська правда» Георгій Гонгадзе створив разом із Оленою Притулою наступного дня після другого Всеукраїнського референдуму, який був покликаний збільшити повноваження тодішнього президента Леоніда Кучми. У журналістських матеріалах кінця 1999-го і початку 2000-го Гонгадзе не раз вказував на те, що хоча де-юре Україна парламентсько-президентська республіка, де-факто вся влада в країні міцно затиснута в руках однієї людини – президента Леоніда Кучми.

1 серпня 2002 року на сторінках газети «Сегодня» виходить журналістське розслідування під назвою «Перевертні». Цим словом редакція газети назвала членів банди, яка викрадала і вбивала людей, а керував нею екс-працівник Управління з боротьби з організованою злочинністю підполковник Ігор Гончаров. У той час журналістам вдалося розкрити деталі деяких вбивств – від пересічних громадян до регіональних політиків – і зв’язати їх з діяльністю Міністерства внутрішніх справ.

Незабаром після публікації розслідування справу «перевертнів» пообіцяв узяти під контроль тодішній президент Леонід Кучма. Не дрімали й ЗМІ, які вперто продовжували стежити за діяльністю підполковника Гончарова. Тільки в 2005 році «справу перевертнів» передали до суду. Під час судових слухань було доведено, що банда Гончарова мала причетність до 13 вбивств і понад 70 злочинів. Усі члени банди в результаті були заарештовані.